Portal Vakti
Sağlıktan, anketlerden, yemek tariflerine kadar bir çok bilgi

B12 Vitamini

B12 vitamini ve eksikliği nelere yol açar. Bu vitamin neden bu kadar önemli bir vitamin?

B12 vitamini, vücut için en önemli vitaminlerden biridir. Vücutta metabolizmayı korumanın yanı sıra hücresel işlevleri geliştirmeye de yardımcı olur. Eğer beş yıl gibi uzun süredir B12 vitamini eksikliğiniz olduysa sonuçlar oldukça ciddi olabilir.

B12 vitamini genellikle yiyecek yoluyla alırız. En çok bulunduğu yiyecek gurubu et ve süt ürünleridir.

B12 vitamini vücudu idrar ile birlikte terk etmez. En başta karaciğerimiz, böbreklerimiz ve diğer organlarımız onu depolar. Sonrasında bu depolardan kullanırız. Yeteri kadar depoladığınızda ortalama 1-2 sene kadar bile bu depodan kullanabilirsiniz.

 

B12 vitamini hangi besinlerde bulunur?

B12 vitamini çiğerlerde depolandığı için özellikle yoğun oranda çiğerde bulunur. Dana çiğeri, kuzu çiğeri ve tavuk ciğeri

Süt ve süt ürünleri, yoğurt, peynir, kefir gibi

Deniz ürünleri, istiridye, midye, yengeç, ıstakoz gibi ve bazı balık türlerinde bulunur.

Burda saydığımız gurupların dışında b12 vitamini bulunan başka bir besin grubu yoktur. Vejeteryan olanlar bu gruptan beslenmeyenler özellikle b12 testleri yaptırmaları önemlidir.

 

B12 eksikliği belirtileri nelerdir?

Bazen günlük yorgunluk, baygınlık, ilgisizlik hissi, motivasyon eksikliği ya da ruh hali değişiklikleri gibi bazı işeretler gösterebilir.

 

B12 vitamininin önemi nedir?

Bu vitamini vucut için çok önemlidir. DNA üretimi için gereklidir, Sağlıklı sinir hücrelerini, kan hücrelerini ve vücudun tüm genetik materyalini korumaya yardımcı olur.

 

Bunlarda ilginizi çekebilir: